Заспівали бойки з гір і з долиноньки…

Ігор ЛАЗОРИШИН. Осмолода — Брошнів-Осада

На Рожнятівщині завершився відкритий обласний фестиваль «Бойко-Фест-2009», який переконливо засвідчив, що бойківська ватра може яскравіти щораз виразніше, якщо її розкласти великою працею і скарбами народної творчості…

Виглядає дуже вдалим те, що вперше після 60-х років минулого століття, коли бойківські фестини відбувалися у відомому урочищі «Підлютому» на території угідь перелицьованої літньої резиденції митрополита Андрея Шептицького, «Бойко-Фест-2009» знову завітав у «долоні» Карпат. Обласне свято народної творчості, яке зорганізували за підтримки облдержадміністрації та обласної ради, управління культури ОДА та Навчально-методичного центру культури Прикарпаття, Рожнятівської райдержадміністрації та районної ради, Рожнятівського відділу туризму і культури РДА, розпочалося неподалік села Осмолоди у чарівній місцині, яка і насправді схожа на долоні гір. Однак проведення культурного заходу такого рівня не у місті чи містечку, а серед карпатської природи, має одну особливість: вимагає ще більшої праці й старань організаторів на всіх рівнях, ніж у звичних умовах. Від області й району до кожної сільської громади Рожнятівщини. Кажуть, що начальник управління культури Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак навіть напередодні відкриття фестивалю особисто навідувався на святковий майданчик, щоб пересвідчитися, як ведуться підготовчі роботи. А що вже й казати про відповідальність усіх ланок районної влади.

…У центрі розлогої гірської галявини височить стрімка смерека — свого роду фестивальна вісь, навколо якої і зосередили всю інфраструктуру бойківського фольклорного свята: сучасна за всіма вимогами сцена, оригінальні світлиці від кожної із сільських громад осмолодського куща — з образами, у рушниках і калинових китицях, зі зразками давнього начиння та інших предметів побуту, бойківськими наїдками та напоями, численні імпровізовані крамнички-виставки виробів прикладного мистецтва гуцульських майстрів з Косівщини і Коломийщини, медоробів із Богородчанщини, фотоекспозиція Рожнятівської районної спілки пасічників, самобутні полотна художника із села Ясеня 82-річного Вано Ашхінадзе та пленерні живописні набутки молодих Ані Білоус, Евеліни Тринцолин, Лілії Кучер, Еліни Білоус, Влада Михайліва та Юрія Площанського, декоративні кутки з кореневищ ігоря Мазура із села Гринькова, заквітчана щирістю і піснями вітальня регіонального міжрайонного лемківського товариства «Бескидське земляцтво», різноманітні кнайпи, кнайпочки і генделики, корчми і забігайлівки і т. д. Гори співають, веселяться, бавляться — люди дякують Богові за сонячну небесну Благодать молитвою, піснею, танцем і просто радістю одне для одного на бойківських фестинах. «Скриня наших предків», «Твої юні таланти, Бойківщино!» — поетичні назви основних концертних блоків за участю народних колективів району, Івано-Франківської, Львівської і Тернопільської областей, переможців обласних і всеукраїнських фестивалів, гостей із Словаччини. Окрасою фольклорного фестивалю стали виступ заслуженої артистки України Марти Шпак і взірцевого народного хореографічного ансамблю «Маленькі бойки» з Перегінська, вокальні твори солістки Івано-Франківської державної філармонії Наталії Шутяк та співачки Світлани Весни із Богородчан, народних колективів з Рожнятова, Брошнева-Осади, Сваричева, Суходолу, представників з Долини та села Тисова Болехівської міськради, хору «Каменяр» зі Стрийщини, фольклорного колективу з Бережан на Тернопіллі та ін.

А завершився «Бойко-Фест-2009» у селищі Брошневі-Осаді фольклорною програмою «Моя свята бойківська земля» та благодійним концертом «З вірою і любов’ю» для будівництва Патріаршого собору Святого Воскресіння УГКЦ у Києві. Тож день селища Брошнева-Осади, що традиційно відзначають у День працівника лісу, став яскравою намистиною у святкових коралях обласного фольклорного фестивалю. Як і щирі вітання заступників голів облдержадміністрації — Василя Гладія та обласної ради — Остапа Дзеси, заступника начальника управління культури облдержадміністрації Василя Тимківа, керівників Рожнятівського району та ін.

У рамках фольклорного фестивалю «Бойко-Фест-2009» відбулося сходження на гору Ялу, що за кілька кілометрів від села Осмолоди, де відправили панахиду за невинно убієнних. Ветерани Рожнятівського братства ОУН—УПА, просвітяни, патріоти краю вшанували пам’ять про загиблих 60 років тому членів крайового проводу ОУН—УПА на чолі з полковником «Шелестом». А народний вокальний колектив «Мелодія» з Рожнятова оповив місце подвигу героїв теплими обіймами своїх пісень.

Словом, бойківська ватра — це щось більше за звичні фестини…

Advertisements