Позначки


http://duhvoli.com.ua
У Львові презентували путівник «Українські місця в Польщі»

[ 2010-04-21 ]

у Львові відбулася презентація туристичного путівника-карти «Українські місця в Польщі», організаторами видання якого стали благодійний фонд «Україна-Русь» та Львівська облдержадміністрація. За задумом авторів, путівник-карта не тільки допоможе ознайомитися із визначними місцями на території сучасної Польщі, що напряму пов’язані з українцями, але й, можливо, вплине на роботу вітчизняної туристичної галузі. Адже тепер є реальний матеріал, на підставі якого можна буде розробляти нові екскурсійні маршрути пізнавального характеру.

Видання доволі просте в оформленні, але досить змістовне. І хоч у ньому, звісно, не було фізичної можливості розмістити переважну більшість інформації про українство у Польщі, для звичайного користувача воно може бути цікавим перш за все тому, що за короткий час у загальних рисах дає можливість ознайомитися із розташуванням етнічних українських земель на захід від нашої держави, різноманітними пам’ятними для українців місцями тощо. Путівник-карта складається, власне, із карти сучасної Польщі, на яку нанесені давні та сучасні території розселення українців, розташування об’єднань українців у Польщі, діючі православні та греко-католицькі церкви тощо. Крім того, тут є такі розділи, як адреси офіційних представництв та українських організацій у Польщі, опис найбільш визначних пам’яток, пов’язаних з Україною, історична довідка та можливі туристичні маршрути, які, треба сподіватися, у недалекому майбутньому стануть реальними.

Один із співавторів путівника-карти, президент благодійного фонду «Україна-Русь» Ростислав Новоженець, презентуючи видання, зокрема, зауважив, що ті ж поляки, коли говорять про Україну, дивуються, як після майже двадцяти років незалежності наша держава мало цікавиться своєю діаспорою та історією, пов’язаною із територією сусідніх держав. Вони, поляки, давно звикли отримувати інформацію про Львів, Тернопіль, Збараж… суто з точки зору польської національної історії. Українці ні чим не гірші, але окрім щойно презентованої карти, ви навряд чи знайдете доступні для широкого загалу матеріали, які говорили б про сучасне закордоння з нашої точки зору. Тому фонд «Україна-Русь» планує готувати аналогічні путівники «Українські місця…» у Словаччині, Угорщині, Румунії та Росії. Це стосується не якихось там територіальних претензій, а лише нашої історії та культури.

У свою чергу Святослав Семенюк, який багато років свого життя віддав вивченню історії українства на території сучасної Польщі та також став співавтором презентованого путівника-карти, зауважив, що нас зараз вкотре намагаються переконати, ніби ми з росіянами єдиний народ зі спільною історією та культурою. Натомість сучасні дослідники спростовують навіть приналежність російського народу (москалів) до руської нації, з якої походять українці, та ще більше – до слов’янської раси, адже в їх генофонді, історії та культурі надто велику частку займають угро-фіни, татари та інші поневолені ними ж етноси. Якщо вже й говорити про «братній» для українців народ, то це мали би бути поляки. Адже ми понад тисячу років жили на спільній території, переважно – в одній державі, спільно вигравали найважливіші в європейській історії битви. До того ж поляки – такі ж, як і українці, слов’яни. Інша справа, що Москва, яку, до речі українці та поляки двічі спільно завойовували, раніше і тепер намагається нас розділити залізною завісою.

Путівник також подає тлумачення етнічних та топонімічних назв таких як Бойківщина, Лемківщина, Надсяння, Підляшшя, Холмщина, Закерзоння. На жаль, нинішнє молоде покоління українців небагато знає, що усі вони означають та де знаходяться межі тих територій. Тож, видання намагається затулити прогалину та до певної міри виступити просвітником ще й у цих питаннях.

Незабаром туристичний путівник-карта «Українські місця в Польщі» (Туристичні маршрути прикордоння. Шляхами батьків) має з’явитися на сайті «Дух волі» (http://www.duhvoli.com.ua/ ) доступним для вільного завантаження.

Пізнаємо “Українські місця в Польщі”
У Львівській обласній раді відбулась презентація туристичної карти-путівника, першої із серії “шляхами батьків”, – “Українські місця в Польщі”. Це вже 13-й за порядком проект, реалізований Благодійним фондом “Україна-Русь”, що досліджує і популяризує історію українських земель. Захід приурочено до 90-х роковин Варшавського договору, за яким 21 квітня 1920 року Українська Народна Республіка (С.Петлюра) і Польща (Й.Пілсудський) домовились виступити єдиним фронтом проти більшовицької Росії, що сьогодні є особливо символічним. Окрім того від рівня українсько-польських взаємин напряму залежить стан українства в Польщі (про що йдеться у карті).
“Ідея такого путівника, – говорить президент БФ Ростислав Новоженець, народилась після неодноразових поїздок на наші етнічні землі до Польщі. Я пересвідчився, ще будучи головою РДА прикордонного району, що навіть влада, не кажучи вже про заробітчан, відвідуючи сусідню державу, мало орієнтується, де залишився там український слід. А потрібно брати приклад з поляків, що скажімо, приїжджаючи до Львова, завжди знають, де поклонитися своїм предкам, і залишають на цьому місці частинку національного прапора – біло-червону стрічку. Аби українці знали, де в Польщі слід почепити стрічку синьо-жовту і потрібен цей путівник”. У карті зазначено таких 568 населених пунктів, розкиданих по всій Польщі. Тут знайдете адреси українських консульств, громадських організацій, церковних об’єднань.
В основу карти покладено книгу “Український путівник по Польщі” історика НТШ , члена Правління Фонду Святослава Семенюка.
Путівник призначено передусім для туристів, з наміром розбудити у них зацікавлення саме українською присутністю в Польщі, але буде корисним і для представників товариств депортованих українців, що добре знають ці місця, бо він подає системну інформацію про кожне із зазначених міст і сіл. У путівнику подано історичну довідку про життя українців, які є для Польщі такими ж автохтонами як поляки. Ба навіть більше: назва Польщі походить від давньоукраїнського племені полян, а не від поляків-лехітів. А у V-X ст. взагалі весь південь Польщі і захід, включно з територією сучасної Варшави, заселяли здебільшого проукраїнські племена. А Краків до 999 року був давньоруським містом, аж поки його під натиском німців не окупували поляки. Цікаво, що козаки у 1657 р. захопили і Варшаву і Краків. Про ці всі перипетії українців в Польщі прочитаєте у карті-путівнику.
І про місця народження і смерті визначних людей, і про поховання Армії УНР, УПА, діяльність ОУН, українські церкви тощо.
Карта-путівник підготована до друку НВФ “Карти і атласи”. Наклад 1,5 тис. примірників.
Електронну версію карти можна завантажити з http://www.duhvoli.com.ua (кнопка БФ або Важливо).