Позначки


Автор дослідження: Вайда Олег

Повіт Лісько йде з 4-тої сторінки. Там є усі наші села й містечка. Є і Скородне і Літовище і моє КРИВИ(Криве над Сяном) (поляки написали Krywe ad Tworylne).
Дуже цікавий документ. По ньому видно приблизний етнічний склад населення.
Але треба зауважити таке. Це був вересень 1921 року. Польща замирилася з більшовицькою Москвою.
Замість утворення української Держави чи то хоча би українського самоврядування на західних українських землях по Збруч поляки зінтернували Армію УНР С. Петлюри й вкотре показали українцям, що не визнають їхнє право на власну Державу.
Тому цей перепис українське населення бойокотувало часто густо, як могло. Оскільки не хотіли були у складі Речі Посполитої, а лише хотіли бути в Україні Самостійній, бо ще свіжі були спогади й про ЗУНР й про УНР.
Отже кількість українського населення в цих переписах очевидно занижена. Я гадаю відсотків на 30% правдива кількість українців (русинів) була більшою.
Точніші дані можуть дати виписки депортованого населення. З якого села, містечка скільки людей виселили у продовж 1944-47 років. Ото буде ближче до правдивої кількості русинів(українців) у повіті Лісько та й інших західних етнічних українських землях.
Розпорядження Міністра внутрішніх справ № 595 від 21 липня 1934 року про розподіл повіту Лісько Львівського воєводства на сільські ґміни.

[PDF]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH z dnia 21 lipca – 595

Формат файлов: PDF/Adobe Acrobat
w skład tej gminy wchodzą następujące dotychcza- sowe gminy wiejskie: Chmiel, Hulskie, Krywe ad. Tworylne, Ruskie, Studenne, Tworylne, Zatwarnica;
isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid…?id=WDU19340680595&type...
Це також цікавий матеріал, бо багато хто з нас не знає до якої ґміни, повіту, воєводтва належало рідне село, в які часи.
З цього документу є такі відомості за період 1934-1939 роки до німецької окупації.