Петро Косачевич У центральній і західній частині Карпат, спільно з іншими етнографічними групами – гуцулами й лемками проживає найбільша етнографічна група карпатських українців – бойки.

Характерні особливості культури та побуту населення завжди привертали і привертають увагу істориків­краєзнавців, етнографів, фольклористів. Науковці з давніх часів і сьогодення закликають до енергійного та систематичного дослідження Бойківщини. Відомий український фольклорист і етнограф Володимир Гнатюк ще в 1900 році наголошував, що праця на цьому полі повинна увінчатися „обширною монографією, яка мала б не лише локальне значення, але могла б становити цінний вклад в українсько­руську етнографію.” (Монографія „Бойківщина”, Київ, „Наукова думка” 1983 с. 5).

І така монографія була видана Aкадемією наук УРСР, Iнститутом мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського під назвою „Бойківщина, історико­етнографічні дослідження” (Київ. Наукова думка, 1983 р), а також монографія „Бойківщина”, видана товариством „Бойківщина” у Філадельфії 1980 року. Є також багато інших досліджень науковців і краєзнавців на тему Бойківщини.

Українські горяни-бойки, як і все українське населення Карпат пройшли складний історичний шлях. Багатовікове поневолення чужоземними загарбниками, політичне розчленування між різними державами, місцеві особливості соціально­економічного буття, природногеографічного середовища, міжетнічних зв’язків, натурального і напівнатурального укладу господарського життя та інших давніх явищ – усі ці фактори істотно позначилися на загальній структурі та характері розвитку традиційного побуту та масової народної культури населення Бойківщини. Продовж століть тут сформувались своєрідні етнокультурні риси. Вони виразно простежуються насамперед у традиційних формах трудової і культурної діяльності.

Бойківська частина Карпатської Верховини видала визначних українців, що своїми непересічними талантами, творчістю та діяльністю внесли великі скарби до загальної культури українського народу.

Сюди, в першу чергу, слід віднести вихідця з Бойківщини, великого сина українського народу, поета, письменника, пророка І. Я. Франка. Відомі й інші імена громадських, політичних, військових, господарських, наукових і культурних діячів Бойківщини. Звідси витоки родоводу: прізвище Бойко по материнській лінії було y Тараса Григоровича Шевченка.

Згідно умовних схематичних карт, що відображені в монографіях, товариство „Бойківщина” по відродженню краю з м. Турка Львівської області запрошувало до участі в Перших, Других, Третіх і Четвертих Всесвітніх Бойківських фестинах, що відбулися в 1992, 1997, 2003, 2009 рр. та Першoмy Світовoмy Конгресi Бойків, що також відбувся на Турківщині в 2005 році, такі реґіони: Самбірський, Стрийський, Дргобицький райони та міста обласного підпорядкування – Борислав, Дрогобич, Моршин, Стрий, Самбір, Трускавець.

Із Закарпаття, зокрема: Воловецький, Великоберезнянський, Міжгірський, частина Свалявського, Перечинського, Іршавського, Хустського, Тячівського, Мукачівського, Виноградівського районів та місто обласного підпорядкування – Мукачево.

З ІваноФранківщини, зокрема: Долинський, Рожнятівський, велика частина Калуського, Богородчанського районів та міста обласного підпорядкування – Болехів, Калуш.

Звичайно, що ці умовні межі є значно ширшими, виходячи з наукових праць і досліджень різних часів, які, безперечно, мають одне українське коріння, одне походження, але мають деякі відмінності в побуті, ремеслі, культурі, говорі, фольклорі та автентиці.

Історично життєва доля розкидала багатьох наших людей по всьому світу. І тому товариство „Бойківщина” і їхні осередки створені та створюються не тільки в реґіонах України, але й за її межами, як у ближньому, так і в далекому зарубіжжі.

Дуже відрадно, що наші краяни не розгубилися в світі і не розчинилися в світовому масштабі. Вони стали повноцінними жителями певних країн, збагачували і збагачують свої уже нові держави, створили родини, народили дітей, пустили своє коріння в різних частинах світу, але не забувають звідки вони родом. Згадують свою рідну Батьківщину і зацікавлені в цивілізованому, демократичному розвитку, в розбудові незалежної української держави. Вони ж допомагали у виборюванні незалежності України, більшість із них робили все можливе для встановлення Української держави. Вони завжди турбуються про Україну.

Є в нас підтримка від товариства „Бойківщина” Американсьгого континенту, Європейської cпільноти, зі сходу і заходу, з півночі та півдня. Слід би назвати активність товариства зі США (голова п. Ярослав Геврич, секретар п. Марія Камінська та відома діячка п. Галина Утриско). Із Канади – голова товариства та активний громадський діяч п. Васидь Шаран, активісти – Василь Славич, Василь Гавдан та інші.

Слід би також відзначити велику роботу товариства „Бойківщина” ім. Івана Франка у Великій Британії, де головою є активна п. Ніна Гринаш, яка вміло веде роботу. Звичайно заслуговують на увагу товариства в Польщі, Німеччині, Румунії, Словаччині, Угорщині, Естонії, Білорусії, Росії та інших країнах.

У наших міжнародних заходах майже постійно беруть участь делегати із цих закордонних держав. І добре, що в нас є така діаспора і такі краяни, що не забувають свої родини та земляків в Україні.

Доречно відзначити важливість наших заходів тим, що на Четвертих Всесвітніх Бойківських фестинах побував Президент України Віктор Ющенко, який у своєму виступі дав високу оцінку.

Хочемо повідомити, що в 2005 році в м. Турці Львівської області, в центрі Бойківщини, було створено Всеукраїнське громадське товариство „Бойківщина ХХІ століття” і своїми осередками товариство охопило 14 областей України, а також м. Севастополь та м. Київ. Діють обласні осередки товариства у Львівській, Закарпатській, ІваноФранківській, Тернопільській, Рівненській, Житомирській, Донецькій, Херсонській, Миколаївській, Чернівецькій, Харківській, Полтавській, Черкаській та Одеській областях.

Товариством постійно проводяться заходи по відродженню звичаїв та обрядів бойків. Подаємо вам наші майбутні заходи.

Всеукраїнське громадське товариство „Бойківщина ХХІ століття” інформує вас, шановні друзі, що з 29 липня по 01 серпня 2010 року в Турківському та ближніх до нього районах Львівської області відбудеться Другий Світовий Конгрес Бойків під гаслом: „Світовий Конгрес Бойків – у розбудові Української незалежної держави!”

Уже систематично проводяться засідання Координаційного центру з підготовки та проведення конгресу. Підготовча робота і надалі проходитиме планово і конструктивно.

Товариством розроблено велику програму з підготовки. Тут готуються до роботи різні відділи, комітети, ради, конкурси згідно програмних завдань з підготовки та проведення конгресу. Наприклад, pада Асоціації громадян з прізвищами Бойко, Бойкевич, Бойченко і т.д.; правління об’єднання „Письменники Бойківщини” готує літературний конкурс ім. І. Франка; наукова рада, освітньовиховна рада, рада сприяння духовності, моралі, сім’ї та підростаючого покоління серед бойківчан, рада молодіжних організацій, рада суспільної служби, союз жіночих організацій, рада музеїв „Бойківщина”, комісія з проведення літературно­краєзнавчого конкурсу ім. Мирона Утриско, рада автентичного фольклору бойківської етнографічної групи, кооперативна рада (кредитні спілки на Бойківщині) та підприємців і ротарів, рада заохочення з вивчення бойківського краю та туризму, рада митців – вихідців з Бойківщини, виставкова комісія, конференція з національно­визвольної боротьби ОУН, УПА на Бойківщині в 19401954 рр., комісія спорту і фізичної культури, рада етнографії та художньої промисловості, рада журналістів та працівників радіо – вихідців з Бойківщини, комітет „Український родовід” на теренах Бойківщини, економічна, аграрна та інвестиційна комісії, рада культури: збереження звичаїв та обрядів бойків, рада розвитку медицини, як традиційної, так і не традиційної на Бойківщині, комісія вшанування пам’яті видатниx особистостeй – вихідцiв з Бойківщини, комітет конгресового концертного обслуговування, відділ зв’язків з діаспорою, комісія зi статистичних даних.

Будуть проводитись з цих питань наукові конференції, круглі столи, зустрічі, засідання, конкурси, огляди, пресконференції, свята і святковий фольклорний концерт. Всі ці питання стосуються також людей – вихідців з Бойківщини, що проживають за кордоном в діаспорі.

То ж запрошуємо всіх бажаючих приєднатися до підготовки Конгресу і подавати свої письмові заявки та пропозиції.

Усі ми знаємо, що в теперішній період економічної кризи, виділення державних коштів на проведення таких заходів є проблематичним, а велику справу з відродження звичаїв та обрядів нашого народу необхідно продовжувати. Вся робота повинна тривати систематично, а не періодично. У нас є велика надія на допомогу благодійників, меценатів, спонсорів і людей, яким не байдужа доля Бойківщини й України в цілому.

Для підготовки Конгресу і проведення заходів проводиться збір коштів. Просимо нам допомагати коштами по можливості і Ваше прізвище буде внесене до книги „Золотий фонд розвитку Бойківщини” та в різних виданнях до Конгресу.

Наш р/р 2600330118 в філії Ощадбанку № 6317 м. Турка ЗКПО 33356773

МФО 385275.

Валютний рахунок для переказу коштів:

Реквізити для перерахування доларів США:

Correspondent bank: SWIFT CODE: CITIUS33

CITIBANK N.A. New York, USA

57A: Account with Institution:
Acc. 36128911

SWIFT CODE:COSBUAUKLVI,

JSC Oschadbank

59: Beneficiary: /26003301180 (6317)

VSEUKRAINSKE HROMADSKE TOVARYSTVO

BOYIKIVSCHYNA XXISTOLITTYA; TURKA ST. MITSKEVYCHA 25

70: Remittance Information:

6317 TURKA

71A: Details of Charges: OUR

Наша адреса: 82500, вул. Міцкевича 25, м. Турка, Львівська обл.

Контактні телефони: 8(03269) 3-20-98, 3-26-28, 3-91-62

Голова ВГТ „Бойківщина ХХІ століття” та Координаційного центру Конгресу Петро Косачевич