Позначки


На Львівщині знайшли столицю Білої Хорватії
Львівщина, 16 серпня, 21:15
Археологи прагнуть знайти золоту колиску і храм Сатурна. Підозрюють, що скоро докопаються до підземного міста – столиці хорватів.

10

Такою була столиця Білої Хорватії

Львівський археолог Орест Корчинський стверджує, що знайшов столицю Білої Хорватії. Легендарне місто-привид.

Про нього згадують в арабських та європейських історичних книгах, тільки не в наших літописах. Одні дослідники вважають його сенсаційним мегаполісом, інші – узагалі заперечують його існування. Лише археолог-одинак, який відкрив це поселення, і далі бореться за свою правду.

Це було у 10 столітті, коли Володимир ще не охрестив Русь. За два тижні облоги величезна армія зі смолоскипами так і не змогла взяти місто, про яке не згадують українські літописи. Завойовники вдаюлися до хитрощів, підступом спалили місто так загинула столиця племені Білих Хорватів, у 25 разів більша за княжий Київ

Стільсько. Так називається це село, яке є правонаступником одного з найбільших мегаполісів слов’янського світу. Саме він існував на цих територіях приблизно з 8 до 10 століття. Археологи, які працюють тут на розкопках з кінця 80-их, жартують між собою, що прагнуть розкопати не що інше, а золоту колиску”.
Коли львівський археолог Орест Корчинський вперше приїхав сюди у 87-ому, місцеві люди водили його за руку і казали: копайте тут.

Як почали розкопки в тому місці, де була “Біла дорога”, розкопали білу бруківку. Почали дослідження в тому місці, де топонім говорить “Кузня” – розкопали дуже багато попелу”.

Орест Корчинський уявляє собі це місто після майже 30 років досліджень так: 250 гектарів площі, 10 кілометрів оборонних стін, ранньофеодальний замок, численні передмістя і навіть порти

У Стільську вже знайшли тисячі артефактів, але науковці кажуть про нові відкриття. Остання версія – тут існує ще й підземне місто. Десь у ньому, підозрюють геодезисти, є храм Сатурна площею 2,5 кв км.

Роджер та Мейсон приїхали з американської Каліфорнії як волонтери. Десять вечорів у таборі біля вогнища і гітари, а вдень – прибирання сміття і екскурсії. Археолог пояснює, за яким принципом печерні келії освітлює сонце і показує, що довжина коридорів – нерівномірна. Цю загадку він ще намагається розгадати.

З 2001-ого городище у Стільсько – пам’ятка національного значення. Насправді, окрім документа Кабміну, це нічого не означає

Жодних охоронних знаків, навіть – документів, що окреслюють межі заповідника.

Поруч промисловий сірчаний кар’єр, а це означає ерозію каменю. Археолог продовжує вивчати слов’янський мегаполіс, який знайшов, самотужки. За цей час йому вдалося дослідити 0,5% його загальної території.

Про місто, оповите таємницями, дивіться в сюжеті ТСН.