Позначки


http://litcentr-debalcevo.narod.ru

У 2007 році побачила світ книга

«Антологія Бойківського краю»

(Редактор-упорядник Любов Рудавська-Вовк)

Вступне слово до збірки написав член-кореспондент             Національної академії наук України

Микола ІЛЬНИЦЬКИЙ

МИСТЕЦЬКІ ГОЛОСИ БОЙКІВЩИНИ

Збірник, який тримає у руках читач, виходить поза рамки антології, оскільки, крім літературних творів, містить матеріали мистецького, . фольклорного та етнографічного характеру. І це виправдано: упорядники прагнули подати своєрідний портрет сучасної Бойківщини – етнографіч-ного регіону України з його своєрідною історією, традиціями, побутом, звичаями, архітектурою, фольклором, говіркою, де релікти минулих епох тісно переплелися з реаліями сучасного життя.

Сьогодні, в час глобалізації у всіх суспільних сферах, що несе загрозу знеособлення народу і людини, так важливо не підрубати коренів, не замулити джерел, що пов’язують покоління. Адже Бойківщина дала не тільки Україні, а й світові шедеври дерев’яної церковної архітектури, давнього іконопису, зберегла драматичну епіку фольклорних балад і язичницький дух ладканок. Імена багатьох політичних та культурних діячів родом з Бойківщини стали гордістю української історії та культури.

Як на мене, поняття “Письменники Бойківщини” могло б включати й такі голосні імена, як, приміром, Петро Скунць, Степан Пушик, Галина Пагутяк, а коли виходити за межі літератури, то ряд узагалі буде довгий…

Хотів би застерегти читача від підходу до матеріалів збірника за суто естетичними критеріями, хоч у книзі вміщено немало літературних текстів, які й цей критерій витримують. Низка матеріалів збірника має не антологійний характер, якщо тлумачити це поняття як зразковість (слово “антологія” у перекладі з грецької мови означає “квітник”). Але збірник подає образ Бойківщини, її колорит, її людей, для яких мистецтво є життєвою необхідністю.

Бажано, щоб і достоїнства, і вади цього цікавого й корисного починання послужили стимулом до появи подібних збірників в інших регіонах України – Гуцульщині, Поліссі, Поділлі, Слобожанщині… Бо нашого цвіту – по всьому світу.

Любов Рудавська-Вовк,

голова всеукраїнського Об’єднання “Письменники Бойківщини”

ВІД РЕДАКТОРА

Бойківщина – це справжня, цікава і захоплююча поема, що динамічно увібрала в себе дихання історії, вічнозелене буяння карпатської краси, велич духу її волелюбного, мужнього, доброго серцем і душею народу.

Незважаючи на складні історичні та політичні процеси упродовж століть, Бойківщина завжди була надійним бастіоном українства. Цей самобутній, дорогий кожному із нас регіон України – надзвичайно багатий талантами. Вони – у щоденному житті, а інколи таяться, як іскри кремнію доти, поки обставини не посприяють їм спалахнути і розгорітися яскравим полум’ям.

Об’єднавшись 18 липня 2003 року під крилатим гаслом нашого геніального земляка Івана Франка “Нам пора для України жить!”, письменники Бойківщини творчо співпрацюють, свято сповідуючи ідеологію добра, правди і вселюдської любові.

Творчість Об’єднання “Письменники Бойківщини” пульсує в ритмі щоденних суспільних перемог і проблем, радісних і драматичних подій минулого та сьогодення.

Кожен із письменників на власному шляху творчості заявляє про свій особливий світ духовності, співучасть чи боротьбу на перехресних дорогах добра і зла, викарбовуючи на скрижалях правди свій художній стиль і звучну мистецьку мову. Літературні образи, створені авторами цієї антології – своєрідна симфонія високих душевних почуттів, спаяних з магічною силою краси наших величавих Карпат.

Багатоголосий світ художніх творів промовисто б’є у дзвони духовності, світлом добра і мистецтва будить націю з летаргічного сну бездушності, дає виклик чорним силам агресії та жорстокості. Автори цієї книги усвідомлюють, що вистояти і зберегти себе, свою історичну перспективу в сучасному суперечливому світі зможемо як нація тільки за умови не втраченої власної самобутності і культури.

Невблаганна доля розкидала упродовж віків багатьох краян-бойків по всьому світу, і тепер не тільки бойківські регіони Львівщини, Закарпаття, Івано-Франківщини репрезентують бойківський етнос, але існують далеко за межами цих географічних умовностей.

Як дорогоцінні перлини в життєвому бурхливому океані, ми збираємо у нашому літературному Об’єднанні талановитих -одержимих щирою любов’ю до бойківського краю.

І хоч ми всі такі різні – за віком, професіями, особистими уподобаннями, але єдині у переконанні, що тільки возвеличений духом народ зможе відчути справжню гордість за державну незалежність.

Є постаті, імена яких підносяться над епохами, як вершини над пасмами гір. До них належить наш славнозвісний земляк Іван Франко, високість духу якого нас окрилює у щоденній праці. Спрямовуючи свої помисли до Франкової правди і людяності, члени Об’єднання “Письменники Бойківщини” відчувають гостру потребу активної участі у відродженні та примноженні культурних цінностей рідного краю.

I як справжнє Господнє благословення на цьому шляху – у душу кожного із нас прийшло свято! Воно збулось разом із виходом у світ цієї книги, сторінки якої насичені чистим, прозорим повітрям карпатських вершин, та особливим світом кожного із авторів.

На великій карті сучасної української літератури повноводними ріками і дзвінкими струмками нуртує багатогранне творче Слово Бойківщини. Я вірю, що діалектика життя неодмінно винесе на скрижалі історії України світлі імена цих цілющих і невичерпних духовних русел. Ви, шановний читачу, відкриваєте сторінки першої книги вибраних творів членів Об’єднання “Письменники Бойківщини”., І це – знаменна подія для нас усіх разом!

Серед нас живуть цікаві талановиті митці (художники, співаки,,-, композитори та ін.), щирі шанувальники творчості Об’єднання “Письменники Бойківщини”. Про деяких з них описано в розділах “Мистецька Бойківщина” та “Пісня будущини “.            Широке полотно часу, душі, вічної таємниці життя розкривається в одкровенні авторів, прізвища яких подані в алфавітному порядку цієї книги.

Бойківщина – це самобутній, дорогий кожному із нас, регіон України, з яким поєднала доля. Дехто тут народився і проживає, дехто поєднав своє життя з цим чудовим краєм зовсім випадково і розкриває свій талант, усвідомлюючи свою причетність до його історії.

Я з гордістю заявляю, що у “Золотому фонді Бойківщини” -автори цієї антології, творчі особистості, які прославляють красу і велич Бойківського краю, живуть на благородних засадах  примноження культури дорогої всім нам України.

У багатоголоссі духовних хоралів ця “Антологія Бойківського краю” Об’єднання “Письменники Бойківщини”, як нев’януча квітка_вплітається у вінок пам’яті і стелиться до підніжжя Франкових вершин.

Сердечно дякую всім, хто прилучився до видання цієї книги.

Є скарбів повно золотих,

Є цінність кришталю й перлини,

Та, безперечно, серед них

Найбільший скарб – ДОБРО ЛЮДИНИ!