Позначки


http://www.liveinternet.ru

Хто такі були кельти? Давні кельти — група племен індоєвропейського походження, що в першому тисячолітті до н. е. мешкали на території Франції, Німеччини, Швейцарії, Австрії, Чехії, Іспанії, Північної Італії, Британії, Ірландії, частини Балкан, Західної України. Кельтів знали як один з найбільших варварських народів Європи, який загрожував Елладі і був одвічним ворогом римлян. Проте змальовували їх неоднозначно.
Перша батьківщина кельтів була Британія, але вони були не першими її поселенцями, до них були брити, а до бритів Стоунхендж, походження якого, як і призначення, залишається невідомим, залеглим у глибину віків…
З одного боку, для античних авторів кельти були жорстокими дикунами, які вдаються до людських жертвоприношень і нелюдського насильства. Водночас, чимало греків і римлян схилялося перед волелюбністю та моральною незіпсованістю варварів, їхньою соціальною організацією, в якій перше місце відводилося друїдам — не стільки жерцям, скільки мудрим «варварським філософам» кельтів. Окремі представники античного інтелектуального загалу, як наприклад філософ стоїчного напрямку Посідоній, здійснювали тривалі мандрівки у землі кельтів, шукаючи повчальних прикладів щодо влаштування соціального устрою.

Мови, якими спілкувалися стародавні кельти, належать до числа найдавніших індоєвропейських мов. Припускають, що спільна кельтська мова, яка існувала на континенті на поч. І тис. до н. е., згодом розпалася на дві основні групи – Q-кельтську (гойдельську) та P-кельтську (бритонську).
Першими, хто підкорив собі кельтів, були римляни, а точніше римська армія на чолі з легендарним полководцем Юлієм Цезарем. Наступні були англо-сакси, далі нормани або, як їх ще називали, вікінги… Кельти несподівались вже зустріти гідного супротивника, та вікінги виявились сильнішими… У 8ст. кельти мігрують до сучасної Ірландії, де виникає кельтське королівство. Не довго вони там правили, бо нормани дійшли і до тих земель. 1066 рік – знаменний, бо саме тоді нормани на чолі Вільяма Завойовника поневолили волелюбних і страшних для інших народів кельтів… У битві за свободу Шотландія та Ірландія тримались до кінця, пам’ятаймо про це! Спочатку впав Уельс, за ним – Шотландія, і останніми зігнулась Ірландія… Ви ніколи не задумувались, чому ірландці так відрізняються бід британців і чому вони так ще у ближені століття боролись за незалежність? у них тече справжня кельтська кров, а кров – головне.
Цікавим з цієї точки зору є і о. Мен та провінція Бретань у Франції.
Вони були язичниками, і наділяли живе священною силою. Ліс був їхнім храмом, дерева – іконами. Можливо писемної культури в них і не було, зате її відображення таке всеосяжне, що важко віднайти текст без мотивів саме кельтського світобачення. Саги, казки, фентезі, зрештою.
В ірландському епосі дослідники нараховують 3 цикли:
1) міфологічний цикл: про діяння Tuatha de Dannan (Діти Данау);
2) уладський: Король Колхобар, Кухулін;
3) цикл короля Фіна.
Звичайно кельти ставили собі питання: “Звідки все взялося?”, “Що було з предками?”, “А чим все закінчиться?”. Однак космогонічний міф кельтів не стосується створення світу. Згідно з переказами, було 5 хвиль поселень, і остання за Дітей Данау – богів, власне, – так прийшли люди. Спочатку були “Ші”, що мешкали на пагорбах, з Ші трансформуються мешканці Fairy, які, в свою чергу, перетворюються на потворних ельфів ( не Толкінієвських), а саме з тих ельфів пішли люди. Тому кельтська людина завжди була напів-богом.
Отже, мотиви в л-рі фентезі!)
1. Подвійна перспектива чарівного народу. Цей народ саджав у човен хворих або немічних малюків і відправляли їх нібито за океан в країну, де досі мешкають їхні боги, причому вірили, що ця країна на Заході. Ті нещасні мали стати там щасливими та набути чарівних сил.
2. Мотив доместікації ладшафту: саме де мешкали кельти, там була чаріна країна, і хоча вони її не бачили, та вона знаходилась серед них у іншому вимірі. Свою священну країну кельти називали по-різному: “Земля Молодих”, “Земля живих”, “Долина насолоди”, “Земля Щастя”, “Земля жінок” чи “Країна яблук”. Тобто земля немертвих, що дуже важливо! Яблуко було в них еліксиром беззсмертя, між іншим. З цього випливає третій мотив.
3. Яблучне життя. Після того, як ти скоштував яблуко, ти не зможеш їсти іншу їжу, бо станеш безсмертним, набудеш сакральних знань, тобі відкриється чарівна країна Another World (Інший світ).
4. Наступний мотив – мотив чарівних артефактів. Ви зауважите: але ж артефакти присутні у будь-якій культурі!? Так, але започаткували це саме кельти, і серед їх артефактів найголовнішими були -меч,-казан,-спис,-камінь. Цікаво, що, наприклад, чарівний камінь міг відчути справжнього короля і кричав, коли той був поруч.
5. Мотив смертного кохання до безсмертної. Зауважте, в дуеті безсмертною є жінка не випадково! Герої намагалися втекти від смерті – виникав конфлікт.
6. лімінальна зона – мжсвітова зона, яку можна знайти:
-на пагорбі (де сполучаються небо і земля);
-на порозі будинку;
-у королівському палаці;
-будинку;
-тумані тощо.
Все це говорить на популярний у кельтів дуалізм світу : день-ніч, світло-темрява. Цю лімінальну зону можна знайти було двічі на рік – 1 травня і в ніч на 1 листопада. Ніяких свят сучасних не пізнаєте? а як щодо Хелоуіну? Так ось, це кельтська Сатурналія.
7. Король та його влада – сакральні. Поряд з цим мотивом співіснує наступний.
8. Мотив священного шлюбу короля із Землею. Він бере за жінку дівчину з Another World, – і встановлюється мир між світами.
9. Цікавою є різниця в часі між світами. Тут час тягнеться, там миттю пролітає. Наприклад: всім відомі “Хронікі Нарнії”, де подорожуючи світами, герой повертається у ту ж мить, як і пішов, а там могли пройти місяці.
Нарешті напишу щось про Артура, короля звичайно, і всім відомого короля! Він найбільше модифікується з плином століть. Спочатку він виступає як борець проти навали англо-саксів. А от в добу куртуазного лицарського роману, Артур з віллійського лицаря перетворюється на ідеального монарха з круглим столом і лицарями-воїнами.
А знаєте Кретьєна де Труа??? Це він вперше розповів про Святий Грааль, так от, – це також кельтський мотив!
У 19 ст. кельтські залишки культури неабияк вплинули не розвиток європейського Романтизму, а в 20 ст, на цій базі утвор. ФЕНТЕЗІ!!! і, якщо Р.Р Толкін спирався на Артурівський роман-цикл, то всі фантасти після нього – Артурівського і Толкінівського. От така історія. Дякую за увагу!)

 (433x353, 72Kb)
 (419x408, 55Kb)
 (699x520, 81Kb)
 (500x533, 92Kb)  (600x391, 27Kb)  (485x699, 46Kb)  (627x425, 71Kb) celtic-cross-with-rose (282x410, 16Kb)  (326x550, 23Kb)  (700x700, 84Kb)  (400x367, 90Kb)  (566x373, 21Kb)