Позначки


Дивіться репортаж за посиланням 1+1 – Канікули на цвинтарі www.youtube.com
Цьогоріч табір «Вирій» зробив ще один крок до відродження пам’яті про корінних українців за кордоном. Цей захід був продовженням розпочатого 2 роки тому проекту відновлення історичного кладовища в селі Жуків, Любачівщина.
З 2009 року експедиція проводиться у формі пластового табору, що окрім пошуково-відновлювальних робіт містить історико-краєзнавчу програму, протягом якої молодь пізнає усі українські етнічні терени на території Польщі. Захід організовано силами львівських пластунів – реставраторів, працівників кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів НУ «Львівська Політехніка». Підтримку в реалізації програми надали представники Об’єднання українців Польщі та українці – пластуни в Польщі.
Цьогоріч за час табору-експедиції, в якому взяли участь 40 осіб, було завершено пошукові роботи на цвинтарі в селі Жуків, викопано з-під землі понад 60 хрестів. Таку ж кількість хрестів, що були віднайдені під час попередніх експедицій, було встановлено у вертикальне положення. Близько 50-ти найцінніших надгробків склеєно та законсервовано. Проведено розчистку цвинтаря від зайвої рослинності, продовжено обмірну та фото фіксацію надгробків, створення детальної мапи цвинтаря. У стінах напівзруйнованої цвинтарної каплиці влаштовано лапідарій із цінних надгробків, що не підлягають реставрації.
В часі табору пластуни та студенти взяли участь в урочистостях з нагоди відкриття пам’ятника замордованим українцям в селі Гораєць, зокрема очолили похідну процесію селом.
Під час краєзнавчих мандрівок (загальна протяжність подоланого маршруту 1500 км) учасники «Вирію» вже традиційно відвідали українські місця в Перемишлі, меморіал УСС та УГА в Пікуличах, могилу Михайла Вербицького в Млинах, українські цвинтарі та церкви у різних селах та містечках Надсяння, Бойківщини та Лемківщини. В ході мандрівки молодь мала змогу побувати Словаччині, ознайомитись із проблемами збереження національної ідентичності місцевими українцями.
Як зазначив комендант табору Андрій Котлячук: «Незабаром проект «Вирій» планує провести ряд виставок на основі матеріалів проведених експедицій, всіляко залучати усіх небайдужих до збереження української культурної спадщини за кордоном до майбутніх заходів.»