http://made-in-ukraine.info/

Екскурсія Дрогобицьким краєзнавчим музеєм

Бойківський стіл

Музею «Дрогобиччина» належать декілька приміщень: Відділ природи та історії, Дрогобицька художня галерея, Палац мистецтв та найстаріша в Україні дерев’яна церква святого Юра. В одному з залів відділу природи та історії можна побачити постійно діючу експозицію «Бойківська хата». У цій затишній кімнатці розташувалися меблі, одяг, ікони та знаряддя праці бойків – етнографічної групи українців, які проживають на південних та північних схилах Карпат.

 

 

Бойківська хата

Бойківщина охоплює частину трьох областей України: Львівської (Дрогобицький, Турківський, Стрийський, Самбірський та Старосамбірський райони), Івано-Франківської (Болехівський, Долинський, Рожнятівський райони) та Закарпатської (Воловецький, Міжгірський та Великоберезнянський райони).

Деталі сорочки

Бойків назвали бойками за вживання словосполучення «бо є» у значенні «тільки». Як стверджують науковці, перша писемна згадка про цю етнографічну групу зустрічається у роботі візантійського імператора Костянтина Багрянородного «Про управління імперією». У тексті імператор зазначає, що «по той бік Туреччини» є місцевість «Бойкі».

Ікони, оздоблені вишитим рушником

Традиційні галузі господарства бойків – лісові промисли, землеробство, скотарство, солеваріння, а також декоративні ремесла.

Ткацький верстат

Інтер’єр бойківської хати – простий, кажуть у музеї. Внутрішній простір розподіляється таким чином, аби кожен кут і суміжні зони мали своє призначення. Тільки так у хаті могла розміститися велика родина.

Дитяча люлька

Хатню площу ділять на робочу, побутову й обрядову. Відповідно, у робочій частині можна побачити піч та мисник, в обрядовій – стіл на покутті, у побутовій – ліжко та скриню. Біля входу праворуч – велика піч, а між нею та стіною – ліжко. Над ліжком вішають дитячу люльку. Уздовж бокової та чільної стін стоять лави. У кутку між ними – масивний стіл-скриня.

Оздоблені подушки

На Бойківщині довго побутувало курне опалювання. Переобладнання курної хати у напівкурну стало важливою подією у розвитку декоративного оздоблення інтер’єрів.

Декоративний шов

З тих часів широкого вжитку набули декоративні тканини, ліжники, рушники. Постіль прибирають домотканими коцами і подушками в оздоблених наволочках. Стіл прикривають білою скатертиною – обрусом.

На стелі висить павук

До речі

Відомі бойки: письменник Іван Франко, драматург Лесь Курбас, астроном Юрій Дрогобич, гетьман Петро Конашевич Сагайдачний, засновник першої у Європі мережі кав’ярень Юрій Кульчицький, композитор Михайло Вербицький.

***

Триває збір коштів на видання «Словника говірок центральної Бойківщини». Банківські реквізити для переказу грошей можна знайти на сайті бескидських бойків.