http://vyriy.org.ua

Пошуковий історико-краєзнавчий табір-експедиція “Вирій”. Плекання товаристського духу, поширення ідеї збереженя культурної спадщини, ознайомлення молоді з історією Надсяння, Лемківщини, Холмщини, Підляшшя, Пряшівщини та Берестейщини.

– Відкриття виставки “Вирій. Сторінки щоденника. 2008-2010″

У вестибюлі головного корпусу Національного університету “Львівська політехніка” триває виставка матеріалів міжнародної експедиції “Вирій” під назвою “Сторінки щоденника. 2008-2010″. На відкритті були присутні проректор НУ «Львівська політехніка» п.Богдан Моркляник, директор інституту архітектури проф. Богдан Черкес, члени товариств депортованих, зокрема голова товариства «Надсяння» п.Володимир Середа, викладачі та студенти інституту архітектури НУ «Львівська Політехніка», члени Пласту – національної скаутської організації України, інших громадських організацій.
Виставка охоплює увесь період інснування проекту – від витоків у 2008 році до експедиції 2010року. Експозиція складається із 13 художньо оформлених плакатів, кожен з яких відображає певний етап програми експедиції. Представлено перелік учасників усіх років та організацій, які в різні роки та в різний спосіб долучались до творення даного проекту. Окремим банером презентовано результати першої студентської експедиції на цвинтарі в селі Жуків у 2008 році, на основі якої через рік було започатковано проект “Вирій”. Окремий блок виставки відображає процес та результати роботи на історичному кладовищі в селі Жуків: розчистка – археологія, інвентаризація, консервація, а також обміри та розчистка руїн цвинтарної каплиці. У виставці представлено мережу туристичних автомобільних маршрутів українськими місцями Надсяння, Західної Бойківщини та Лемківщини, котрі було розроблено організаторами “Вирію” та апробовано в часі експедиції. Мандрівний етап експедиції представлений трьома плакатами, які розповідають про відвідини кожної з вищезгаданих етнографічних зон. Окремий плакат розповідає про те, як учасники експедиції вшановують пам’ять місцевих українців – жертв воєн та борців за волю України. На завершення експозиції відвідувач має змогу побачити світлини з веселого таборового життя експедиції, побудованого на традиціях Пласту. Родзинкою виставки є копія одного із типових кам’яних надгробків кладовища в Жукові, виконана в майстерні кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів «Львівської політехніки».
В пісумку виставка закликає молодих волонтерів до участі в майбутніх експедиціях. В заключному слові сказано, що досвід роботи в с.Жуків може бути використавним для відновлення історичних українських кладовищ в будь-яких країнах, в тому числі і на території України. За словами організаторів виставка експонуватиметься в «Львівській політехніці» до кінця наступного тижня, а згодом побуває в інших ВНЗ Львова, Києва, а також у містах Польщі – Перемишлі, Варшаві, Гданську та Вроцлаві.

А. Котлярчук