Позначки


Керунок на Лютовища. Фото: Ольга Самборьска

Лютовища знаходяться на відстані всього кількох кіломентрів від Скородного або Скородне від Лютовищ. В цьому стосунку Скородне є своєрідним сателітом Лютовищ. В порівняні із забутим Скородним Лютовища сьогодні є представницьким туристичним містечком Бескидів або в польській версій Бещад. Чи не найгарнішою спорудою Лютовищ є костел.

Польський костел в Лютовищах. Фото: Зоряна Свистович

З історичного погляду польський костел зберігає багато таємниць і пам”ятає чи на найкривавіші сторінки в історії Лютовищ.

Центр містечка Лютовища знаходиться в кількасотметрах від костелу. Там розташовується інформаційний центр Лютовищ і представництво війта Лютовищ.

Центральна установа в Лютовищах. Фото: Зоряна Свистович

Напроти гміни споглядає на дорогу сучасна школа, куди довозять дітей з сіл гміни, і Скородного зокрема.

Сучасна школа в Лютовищах, 2012 р. Фото: Зоряна Свистович

Про Скородне в туристичному інформаційному центрі знають мало. Окрім кількох сторінок з потріпаної книжки про Бескиди давнього випуску нам нічого не змогли подати для ознайомлення. Про квітучу колись культуру мешканців Бескидів нам порадили дізнатись, відвідавши бойківську хату – приватну садибу для туристів. Ця хата ще відома в Лютовищах як “хата Магода” (http://chatamagoda.pl/). В цій зробленій в бойківському стилі хаті збережені елементи хатньої культури мешканців навколишніх сіл до 1951 року. Переночувати в такій хаті можливо лише винайнявши її на термін перебування в якості туриста. Поскільки в хаті постійно знаходяться туристи, то з огляду їх приватності, бойківську хату оглянути не вдалося.

Один з вказівників чітко вказує дорогу до греко-католицького цвинтаря в Лютовищах, який знаходиться при виїзді з Лютовищ дорогою до на Хміль. Світлини з цвинтарю можна переглянути за посиланням https://bojky.wordpress.com/2009/10/12/стежками-батьків/

Вказівник до греко-католицького цвинтаря в Лютовищах, 2012 р. Фото: Ольга Самборська

В ценрті міста

Ведмідь – мешканцець Бескидів, якого не переселелили.

на одному з магазинів нам впала в око об’ява з закликом до рятування старої церкви в Бистрім.

Об’ява в центрі Лютовищ, 2012 р. Фото: Ольга Самборська

Бойківська хата в Лютовищах – приватний туристичний об’єкт, 2012 р. Фото: Зоряна Свистович

Про існуючу історію Лютовищ ми вже дізнавались самі з давніх пам’яток – будинків. Один з них – це стара єврейська школа, яка знаходиться в приватній власності польського канадійця. Той ласкаво показав нам “апартаменти” школи, які в даний момент знаходяться в стані реконструкції. Стару школу буде перебудовано в готель.

Стара школа зсередини, Лютовища, 2012 р. Фото: Зоряна Свистович

Стара єврейська школа в Лютовищах. 2012 р. Фото: Зоряна Свистович