Позначки


Вояки сотні “Громенка” після переходу на терен Західної Німеччини. 1947 р.

Вояки сотні “Громенка” після переходу на терен Західної
Німеччини. 1947 р.

Група зв’язкових Головного командира УПА В. Кука йде в лісі. 1952 рік.1. Демян. 2. Орач. 3. Байда. 4. Довбуш. 5. Тарас. 6. Петро.

Група зв’язкових Головного командира УПА В. Кука йде в лісі. 1952 рік.1. Демян. 2. Орач. 3. Байда. 4. Довбуш. 5. Тарас. 6. Петро.

Український Визвольний Рух – ОУН та УПА

28 березня 1947 р. в засідці сотні “Ударник-5” (к-р Степан Стебельський – “Хрін”) та сотні “Стаха” між селами Балигород і Тісна на Лемківщині загинув заступник міністра оборони Польщі, діяч міжнародного комуністичного руху, активний більшовизатор Польщі генерал броні Кароль Сверчевський. Наступного дня на місце бою прибула комісія для розслідування – поляки знову потрапили в повстанську засідку і мали понад 30 убитих.Цю подію комуністична влада польщі використала як привід для проведення акції “Вісла” – примусового виселення українців з етнографічних земель Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщин.

Безпосередньо засідку організувала і провела чота під командуванням уродженця Наддніпрянщини – чотового старшого булавного “Граня”.

Іван Захаренко народився 12 червня 1908 року в смт Велика Лепетиха, яке тепер є райцентром Херсонської області. Закінчив 4 класи початкової школи, працював машиністом. Відслужив у Червоній Армії у 1929–1930 рр., де отримав звання старшого сержанта. Вдруге мобілізований у 1939 р., наступного року став лейтенантом. Обставини, за яких І. Захаренко опинився в Західній Україні, невідомі. Можна припускати, що тут дислокувалася його військова частина і під час її відступу він залишився. В реєстрах повстанців зазначено, що його служба в ЧА закінчилася у 1941 р.

В УПА І. Захаренко потрапив у липні 1944 р. Спочатку був стрільцем, від жовтня 1944 р. – ройовим, а від лютого 1945 р. – чотовим у першій сотні “Веселого” куреня “Рена” (згодом сотня “Ударник-1”, відділ №94), діяв у Карпатах, на Лемківщині.

І. Захаренко за власним проханням у 1946 р. був переведений у сотню “Ударник-5” (відділ №95а командир – хорунжий С.Стебельський-“Хрін”), де також виконував обов’язки командира чоти. Саме у цьому відділі “Грань” зі своєю чотою здійснив цілу низку успішних бойових акцій, вершиною яких була ліквідація К. Сверчевського.

За цю акцію були нагороджені: чотовий Іван Захаренко-“Грань”, ройовий Дмитро Марусяк-“Зайчик” – Золотим Хрестом бойової заслуги І кл.; кулеметник “Дух” – Золотим Хрестом бойової заслуги ІІ кл.; амуніційний “Водяник” – Срібним Хрестом бойової заслуги І кл.; ройовий Дмитро Ровенчак-“Заяць”, ланковий “Шварний”, кулеметники “Комар” і “Берест”, стрілець “Гріх” – Срібним Хрестом бойової заслуги ІІ кл.

Також Золотим Хрестом бойової заслуги І кл. за цю та інші акції нагороджений і сотенний Степан Стебельський-“Хрін”хрін

Див. детальніше: http://www.ukrnationalism.org.ua/publications/?n=1977..

Фото:1. К.Сверчевський 2.С.Стебельський 3. Стрільці сотень “Стаха” і “Хріна”.стрільці

Advertisements