Позначки


ОТЕЦЬ ДОКТОР ДМИТРО БЛАЖЕЙОВСЬКИЙ23 квітня 2011 року, на 101 році життя упокоївся в Бозі отець доктор Дмитро Блажейовський – історик, доктор наук, автор 25 наукових праць і численних публіцистичних статей з історії Церкви та Української держави, автор української релігійної вишивки. В його мистецькому доробку понад 350 вишитих ікон, хоругв, картин на релігійні сюжет, портрети видатних українців, яких він шанував і які творил Україну.
Отець Дмитро Блажейовський народився 21 серпня 1910 року у с. Вислік Горішній на Лемківщині (тепер частина с. Вислік Великий Підкарпатського воєводства у Польщі). У 1922-1930 роках навчався в українській гімназії в Перемишлі. У 1933 році як студент-електротехнік Празької Політехніки пішов на пішу прошу з Праги до Риму. Дорогою почув українську пісню, яку співали семінаристи з колегії святого Йосафата. Це його настільки вразило, що вирішив і собі там вчитися. Тож, прийшовши до Риму, вступив до Папської української с…емінарії святого Йосафата. За 12 років перебування у Римі вивчав філософію, теологію та історію, із відзнакою успішно захистив дві докторські дисертації – з богословۥя в Папському Урбаніянському університеті, з церковної історії в Папському Грегоріянському університеті. З 1946 до 1973 року отець Блажейовський душпастирював у різних греко-католицьких парафіях у США, організувавши 3 парафії, одну місійну станицю та спорудивши кілька храмів.1973 року повернувся до Риму, де зайнявся науковою діяльністю, зокрема, у царині історії України, української Церкви та педагогіки. Лише у 63 роки отець Дмитро Блажейовський почав вишивати ікони, відроджуючи давні традиції української релігійної вишивки. blazhejovskyjЙого вишиті ікони можна побачити у Ватикані, Італії, Франції, Бразилії, Німеччині та інших країнах. В Україні і за кордоном відбулося понад сто виставок творів майстра, він видав також 16 збірок «Українських релігійних вишивок». 6 травня 1999 року отець Блажейовський заснував у Львові власний музей вишиваних ікон та образів, єдиний в Україні та світі, який він утримував своїм коштом. 2010 року він був нагороджений Папською медаллю «Христос – наш мир» і державною нагородою України – Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. 2009 року Львівський музей вишиваних ікон та образів отця доктора Дмитра Блажейовського і Товариство «Україна –Світ» висунули його кандидатуру на здобуття Національної премії України імені Тараса. Шевченка. 21 серпня 2010 року громадськість відзначила 100-річчя отця Дмитра Блажейовського у Національному театрі ім. М. Заньковецької у Львові. Остання його праця «Моє століття і деякі факти з історії України» – у друкарні. Згідно з заповітом, його поховали на Янівському цвинтарі у Львові.
Отець доктор Дмитро Блажейовський залишив після себе неоціненний скарб: вишивані ікони, музей, наукові праці, своє правдиве слово.

Музей вишитої ікони

 Ласкаво просимо у музей вишитої ікони отця Блажейовського.

 

Адреса : м. Львів, проспект В’ячеслава Чорновола, 2 А.
Контактний телефон : +38(032)272-15-28.
Е-mail :
blazejowskyj@txnet.com

  • Nastasiya Marusyk До відома українців, що мешкають у Чикаго. На одній із стін парафіяльної зали св.о.Миколая виставлено серію ікон, вишитих отцем, доктором Дмитром Блажейовським. Я також мала за честь отримати із рук цієї людини альбом (із дарчим написом) зі схемами ікон для вишивання. Це було понад десять років тому під час пересувної виставки вишитих ікон доктора містами Західної України. Маю свою власну роботу “ОРАНТА НАД СОФІЄЮ”, в основу якої закладено одну із схем цього альбомуoranta