Позначки


http://www.naszwybir.pl/
b_200_100_16777215_0___images_stories_Nomery_22_nr_22_st_10_bojkinie_w_muzeum_bojko__w.jpgАндрій ХОМЕНКО

Експонати, які потрапили до музею, збирали протягом 30 років.

У гірській бескидській місцевості Мичків (Myczków), що поблизу Солини, Підкарпатського воєводства офіційно відкрито Ґмінний музей бойківської культури.

Спершу експонати (вбрання, релігійні предмети та знаряддя домашнього вжитку, рільниче спорядження) накопичували в одній із кімнат місцевої школи. Але коли вже не було для них місця, колишній вчитель історії, а сьогодні пенсіонер Станіслав Дрозд запропонував війтові ґміни Солина Збіґнєву Савінському відкрити справжній музей бойківської культури в колишньому дитсадку. Завдяки європейським коштам місцевому самоврядуванню вдалося здобути потрібні гроші, приміщення було перебудоване й пристосоване для потреб відвідувачів.
Куратор Музею бойківської культури Станіслав Дрозд каже, що експонати, які потрапили до закладу, збиралися протягом 30 років: «Музей нагромаджує, опрацьовує і експонує колекції колишніх жителів цієї території – бойків».

Бойкиня Ольга Самборська, яка проживає у Берліні і очолює портал бойківської тематики (bojky.wordpress.com/author/samborska/) каже, що пан Дрозд зробив велику справу, бо не дав пропасти речам, які показують пласт культури автохтонного населення Бескидів та їхню духовну культуру. Ольга займається відкриттям подібного музею на півдні України, куди 1951 року виселили бойків з Бескидів.

Ентузіастам вдалося зібрати 800 предметів, зокрема відновити оригінальні ткацькі верстати, яким може позаздрити навіть Музей народного будівництва у Сяноку.

b_200_100_16777215_0___images_stories_Nomery_22_muzeum_bojko_w.jpgБільшість бойків (етнографічна група українців) у 1945–47 роках було виселено з частини території Бескидів. Але завдяки шкільній молоді та батькам у місцевих загородах, вдалося зібрати предмети господарчої діяльності бойків.

На урочистість відкриття Ґмінного музею бойківської культури до Мичкова прибули мешканці Бережниці, Полянчика, Волі-Матяшової, Солини. З репертуаром лемківських і бойківських пісень виступили «Duet Gajda», «Kapela Muzyki» з Мичкова та «Wilcze Echa», присутні взяли участь у дегустації регіональних страв, оглянули виставку рукоділля. До речі, сам С. Дрозд – неабиякий музикант.

Події, пов’язані з життям бойківської громади, можна легко зайти на YouTube, а незабаром, судячи з анонсів, на сторінці myczkow-bojkowie.pl.tl – буде запущене бойківське телебачення.

1. Світлина зі сторінки музею: myczkow-bojkowie.pl.tl/
2. Світлина Michał Matuszewski: plus.google.com/111042255932362139063/posts