Позначки


100_6808Рятівникові Відня
 
Ігор Галущак
Львів
 

 

 

У Львові рятівникові Відня, уродженцеві села Кульчиці, що на Самбірщині, Юрію Кульчицькому на площі Данила Галицького встановили пам’ятний знак. Ініціатором його спорудження виступила знана в Україні кавова фабрика «Галка».

 

Довідка

Юрій-Франц Кульчицький назавжди увійшов в історію, як видатний герой та рятівник Відня під час турецької навали. За свої заслуги козацький  ватажок отримав щедру винагороду: всі захоплені у ворога запаси кави (близько 300 мішків). Отож галичанин, котрий знав технологію приготування тоді невідомого в Європі напою, започаткував у Відні, а згодом і у Львові кавову традицію. Спершу Кульчицький розносив каву на таці по вулицях міста, а згодом відкрив першу кав’ярню. Напій набув такої популярності серед віденців, що через деякий час у багатьох куточках міста почали діяти подібні заклади, а Кульчицький очолив окрему спільноту продавців кави.

Австрійці пам’ятають і шанують українця, бо саме йому завдячують знаменитою на весь світ віденською кавою. Ще у 1862 р. одну з віденських вулиць було названо на честь Юрія-Франца Кульчицького — Kolschitzky-Gasse, а в 1885 р. на одному з наріжних будинків цієї вулиці було встановлено бронзову скульптуру українця. Це одягнутий в турецький стрій козак-галичанин, який тримає тацю з невеличкими філіжанками кави. Також у Відні існує кав’ярня з промовистою назвою «Grand Cafe Zwirina zum Kolschitzky».

На жаль, шанована у Західній Європі, постать Юрія-Франца Кульчицького й досі залишається маловідомою на теренах батьківщини. Пам’ятний знак йому до того був встановлений лише у рідному селі Кульчиці. Але насамперед у Львові є кількастолітні традиції споживання кави. І саме Кульчицькому столиця Галичини завдячує справжньому кавовому буму. Тут його дійсно пам’ятають та вшановують.

Сам пам’ятник встановили за фінансування СП Галка ЛТД. Скульптор – Роман Кикта. Його виготовлено з бронзи, а постамент – з граніту.

«Встановлюючи пам’ятник знак Юрію Кульчицькому, ми повертаємо ще одну постать української історії. Пам’ятник знак – це художній символ, художній образ. У кожної людини від буде викликати свої асоціації. Щоб розкрити повністю образ Юрія Кульчицького,  тут є геральдична стела, на якій зображений герб роду Кульчицьких, що символізує, що він був шляхетного роду. Алегорія зброї навкруги геральдичного щита говорить про те, що Юрій був славним лицарем. А мішок кави, з якого всипляться зернятка й перетворюються в золоті монети, символізує, що Юрій Кульчицький був добрим підприємцем, як на теперішні часи, ресторатором. Мішки кави, кавник і горнятко символізують те, що він навчив культури споживання кави й навчив Європу її споживати. Нарешті кульчик у вусі символізує те, що він власне Кульчицький», – розповів Володимир Сколоздра, один із авторів пам’ятника.

      «З кожним роком збільшується кількість гостей, які приїжджають до Львова. Ми хвилюємось, чи вистарчить кави для всіх. Відкриваючи це пам’ятник, я зрозумів, що кави стане для всіх і назавжди. Бо кава в Європі має щось особливе українське. Це велика честь, що наш земляк навчив всю Європу пити цей прекрасний напій. Ми горді, що цей пам’ятник тепер буде у Львові. Думаю, що не один туристичний маршрут буде тепер тут проходити. Сьогодні всі львів’яни, українці, весь світ ще раз собі закарбують, яку добру справу зробив Кульчицький для всієї Європи й прослави міста Лева», – своєю чергою зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.