Позначки


ФОТО: Олександра Лісконог
1/4 1/4

http://gazeta.ua/

Івано-Франківський обласний художній музей презентував унікальну сакральну роботу ХVІI ст. “Богородиця Одигітрія”, що означає “дороговказ”. Її показали після півтора року реставраційних робіт.

За словами директора музею Михайла Дейнеги, – це одна з небагатьох знахідок, котра засвідчує існування на теренах, зокрема в Рогатині, класичної школи іконопису.

Реставратором виступив львів’янин Зеновій Крок. Понад півтора роки митець провів за роботою у майстернях Івано-Франківська.

“Із фондів було передано на реставрацію ікону невідомого автора, датовану ХVIII століттям. Згідно з документацією, ікона надійшла в музейні фонди із села Залуква біля Галича – тутешня церква була місцем збереження культових предметів з довколишніх районів, отож ікону можна вважати означеною територіально”, – розповів Gazeta.ua реставратор.

Твір вимагав неабиякої уваги. Після візуальних спостережень, а також ряду ретельних хімічних досліджень було прийнято рішення про розкриття ікони, тобто пошарове зняття пізніших записів та доробок.

“У Львові зробили високоякісний рентгенівський аналіз картини. Ми побачили все, що є знизу, і вже діяли впевнено, знімаючи по сантиметру і роблячи наскрізні зондажі. Ззаду проглядається напис, цифри 1872 рік, через нього спершу ікону датували ХIХ століттям. І лише в самому кінці ми зрозуміли, що ікона — “чисте” ХVII століття. Ми побачили прекрасне обличчя, майстерну роботу, золоте тло, ікону написано в усталеному візантійському каноні на дереві, – зізнався реставратор.

Зеновій Крок каже, що в процесі реставрації ікона підносила багато цікавих відкриттів, тому вона потребує подальшого дослідження. Наявність стилістично подібних іконописних робіт з одного регіону свідчить про існування школи іконопису. У ХVII столітті в Рогатині — місті, другому після Львова, було засновано Ставропігійське братство, там існувала школа іконопису.

Після реставрації ікона “Богородиця Одигітрія” поповнить збірку творів художнього музею.

Олександра ЛІСКОНОГ
Джерело: <a href=”http://gazeta.ua/articles/culture/_na-prikarpatti-ikona-postarshala-na-200-rokiv-pislya-restavraciji/413737″>Gazeta.ua</a&gt;