Позначки


скороденськаКоротка довідка: Мешканці села Скородне, яке до 1951 року було частиною Нижньо-Устрицького району Дрогобицької області, і в 1951 році внаслідок маніпулятивного обміну територій між СРСР і Польщею волею необдуманих політичних рішень цих країн опинилися на півдні України в Кривому Озері. Їх було насильно перевезено до Кривого Озера Миколаївської області. Село Скородне після виселення його мешканців фактично вмерло. Зараз це польська вьоска (село). Переселенцям було надане примітивне житло в розташованих обік одна одної вулицях. Ці вулиці відповідно носили назви тодішньої комуністичної “еліти”. Винуватці трагедії переселенців були ще і заштампованими в їх адресах за місцем проживання. І лише по двадцяти роках незалежності України згідно Закону про декомунізацію вдалося перейменути назви вулиць з совєтських назв-кліше на назви, які зігрівають серце і душу. В першу чергу, йдеться про вулицю Скородненську (походить від назви села Скородне). Таким чином, в Кривому Озері з’явилися топоніми з полишених територій. В листуванні внизу редакція подає коротку історію цього перейменування. Особлива заслуга в просуванні справи з перейменування належить Іллі Крохмалю і Михайлу Воляру. І хоча останні все своє свідоме життя прожили в Кривому Озері, введенням назв, пов’язаних з батьківщиною їх батьків в Скородному, вони проклали історичний місточок між двома берегами межибуття, між Скородним в горах Бескидах (зараз територія Польщі) і вулицею Скородненською12717887_343162982474614_2323164730404740390_n в степовому Кривому Озері на Миколаївщині.
02.11.2015
Ілля Крохмаль:
Мене турбує, коли ж приймуть рішення про перейменування вулиць.  Десь місяць чи два тому був у селищного голови. Цікавився, як йде процес виконання Закону про декомунізацію. З’ясувалось, що він тільки що почав над цим працювати. Обговорили деякі назви щодо перейменування. Пропозиції були слушні. А стосовно Скородненської, то сказав, що сам БОГ велів. Так що будемо чекати рішенння.
2.11.2015
Ольга Самборська:
Стосовно Кривого Озера і нових назв вулиць, то маю надію, що Ваші труди не пропадуть марно. Бо хто ще то доведе до кінця.

13.03.2016

Ілля Крохмаль:
Нарешті збулося! З’явились нові назви вулиць у Кривому Озері: Скородненська (Урицького), Волощанська (Свердлова), Нижньо-Устрікська (Галана), Гедвілівська, Калантирська, Кобзаря, Гетьманівська, Українська, Соборна і ще ряд інших некомуністичних назв.
1.04.2016
Ольга Самборська:
Пане Ілля, дякую Вам за дуже важливу інформацію і за Ваші старання!!! Про це треба написати, щоб історія не мала порожню сторінку в цій справі. Єдине питання, чому Устрікська, а не Устрицька як за правилами граматики? Буду рада Вашій інформації!
2.04.2016
Ілля Крохмаль:
 Рішення про перейменування було прийнято селищною радою ще в лютому місяці на виконання Закону про декомунізацію. Перед цим я був у селищного голови, мали плідну розмову щодо нових назв. Перше, що сказав голова, то це те, що сам Бог велів назвати вул.Уріцького – Скородненською. Все решта разом із Михайлом Воляром обговорювали та вносили пропозиції по перейменуванню. В більшості селищна рада дослухалась. Тому тут більше заслуга Михайла Воляра. Він контактував з селищним головою, був членом комісії по перейменуванню.
Чому Устрикська? Не можу сказати, ми пропонували Устріцька, але мабуть в селищній раді скорегували на Устрикська. До речі, в декого у паспортах писано і так і так.  Взагалі то ми пропонували ще кілька варіантів для цієї вулиці: Романа Шухевича; Андрія Шептицького. Комісія прийняла ось такий варіант: Нижньо-Устрікська.
 Стосовно Скородненської, то ми її перейменували ще задовго до прийняття Закону, в 2011році, на 60-ту річницю подій насильного пересення мешканців Нижньо-Устрицького району до Кривоозерського району. Я виготовив меморіальну дошку з цього приводу. В той час не могли її встановити, бо не було відповідного рішення селищної ради. Зараз швидше за все у травні встановимо її на одному із будинків вулиці. Як кажуть, краще пізніше, ніж ніколи.

Буду вносити пропозицію, щоб після завершення перейменування зробили корегування карти Кривого Озера.